Krvna grupa A

Piše: Tončica Šiškov | Izvor: Denis Urošević Beroš

Iz vodiča „Prehrana prema krvnim grupama“ Denisa Uroševića Beroša donosimo detaljan popis namirnica koje su poželjne za osobe krvne grupe A i onih koje bi trebale izbjegavati jer ne odgovaraju njihovoj konstituciji.


Krvna grupa A – vegetarijanstvo im je „u krvi“

Kad su se dotadašnji lovci i nomadi počeli baviti poljoprivredom, pripitomljavanjem i uzgojem domaćih životinja, iz energične, hiperaktivne i dinamične ratničke krvne grupe „0“ nastala je krvna grupa „A“ prilagođena agrarnoj aktivnosti ljudi i mirnijem načinu života u zajednicama. Poticao je zajedništvo, suradnju među članovima zajednice i podjelu uloga, zbog čega su nosioci ove krvne grupe socijalno osjetljiviji, a ustanovljeno je i da se, u odnosu na osobe grupe „0“, lakše bore protiv zaraznih bolesti koje napadaju veće zajednice, kao što su tifus, kuga ili kolera. Bilo je neophodno razviti socijalne osobine kao što su empatija, usmjerenost na druge, suradnja i timski rad, a pod ruku s tim i mudrost, vještine komunikacije i usuglašavanja stavova te samokontrolu, neophodnu radi očuvanja dobrih odnosa s drugima. Iz tog su razloga osobe krvne grupe A smirenije, introvertiranije, suzdržanije, dobri slušači, ali i perfekcionisti skloni tjeskobi. Za razliku od praljudi, nisu tako agresivni i eksplozivni, nego tolerantniji pa se lakše odljute. Mentalno i metabolički su sporiji, a fizički niži rastom od svojih predaka, imaju kraće ruke i prste, trup duži od nogu, ramena uža od bokova, dok žene imaju izraženije grudi.

Sporiji metabolizam

Grupa „A“ ima manje nekih probavnih enzima, stoga i sporiji metabolizam te lošiju zaštitu probavnog trakta. A zbog manje želučane kiseline uslijed biljne prehrane ne mogu lako probavljati meso, kao ni mlijeko i mliječne proizvode. Dodatno, zasićene masnoće iz mliječnih proizvoda povećavaju rizik od pretilosti i dijabetesa, kao i bolesti srca i krvnih žila (krv im je gušća, a faktori zgrušavanja krvi viši) te raka. Snažno reagiraju na stres koji povećava razinu kortizola u krvi, što može imati za posljedicu poremećaj lučenja inzulina, smanjenje mišićnog tkiva (jer ga kortizol rastvara), probleme s tlakom. U osnovi su vegetarijanci, a proteinska im se prehrana bazira na ribi, jajima, piletini, puretini i janjetini pa zbog manjka crvenog mesa u prehrani češće imaju manjak vitamina B – 12, odnosno skloniji su anemiji.

Joga i šetnje

Da bi aktivirali metabolizam i ojačali nedovoljno aktivan imunosustav, nužno je bavljenje tjelesnom aktivnošću. Pritom treba imati na umu da ih, zbog povišene razine bazalnog kortizola, teški treninzi tjelesno i psihički dodatno opterećuju, pa njihov izbor trebaju biti joga, lagani fitness, plivanje, vožnja biciklom, šetnje u prirodi.

Organizam reagira na određene namirnice pojačanim lučenjem sluzi u nosnicama, suzenjem, kašljem ili edemima sluzokože. U slučaju tih simptoma potrebno je izbaciti iz prehrane pšenicu, kravlje mlijeko, šećer, kolače, bombone, rajčicu, piletinu i kukuruz, a osobe s negativnim rezus faktorom i soju, dok rajčicu ne trebaju izbjegavati, uz povećan unosa voća i povrća.

Od dodataka prehrani savjetuje im se zeleni čaj, artičoke (potiču žučnu kiselinu i metaboliziranje kolesterola), kurkuma, korijen maslačka (poboljšava funkciju jetre i žuči), a kao digestiv mala količina pelinkovca. Preporuka je i konzumiranje tune, koja je bogata fosfidima, a od začina korijandera, koji pojačava sintezu žučne kiseline u jetri te povećava HDL, a smanjuje LDL. Čaj od koprive je nužan dodatak za detoksikaciju krvi i jetre, a u sezoni se preporučuju i trešnje, koje eliminiraju iz jetre opasan enzim ODC.

Prehrana za zdravlje srca

Ova je krvna grupa biološki predodređena za bolesti srca, što nameće važnost prilagođene prehrane. Preventivno će djelovati hrana i dodaci koji djeluju na razrjeđivanje krvi i pridonose snazi srčanog mišića i zalisaka.

  • Glog se u naturopatskoj medicini koristi za lječenje i prevenciju angine pectoris, visokog tlaka i aritmije te čisti arterije.
  • Koenzim Q10 djeluje pozitivno na optimalno funkcioniranje stanica u stanju pojačanog opterećenja, prevenira srčane bolesti te sprječava oksidaciju LDL-a.
  • Vitamini A, C, E, koji su antioksidansi, najbolje je konzumirati u obliku sirovog voća i povrća.
  • Ginko biloba djeluje na razrjeđivanja krvi, a pospješuje i bolju cirkulaciju krvi u mozgu, čime preventivno djeluje i na Alzheimer, pamćenje i kognitivne funkcije u cjelini.
  • Resveratrol, antioksidans koji čisti krvne žile i razrjeđuje krv, prisutan je u košticama crnog grožđa, a može se nabaviti i kao dodatak prehrani.

Što jesti, a što izbjegavati?

KRVNA GRUPA A +

IZBJEGAVATI NEUTRALNO IZUZETNO DOBRO
govedina
svinjetina
lignje
oslić
škampi
gotovo sve vrste sireva
kravlje mlijeko
maslac
sladoled
crveni grah
slanutak
pšenica
integralna pšenica
krumpir (crveni, bijeli, žuti)
kupus kiseli i sirovi
paprika
patlidžan
rajčica (plod i sok)
banane
mandarine
naranče
ocat
crni čaj
pivo
janjetina
piletina
puretina
feta sir
jogurt
kefir
kokošja jaja
mozarella
ricotta sir
vrhnje
bademi
bijeli grah
lješnjaci
ječam
kukuruz
pir
proso
riža
cvjetača
endivija
grašak
krastavci sirovi
masline zelene
radič
tikvice
zelena salata
jabuke
jagode
soja
suncokret
čokolada
bakalar
lokarda
pastrva
skuša
srdela
crni grah
kikiriki
lan
leća
mahune
orasi
sojin sir
heljda
raženo, sojino, zobeno brašno
blitva
brokula
buča
celer
cikorija
češnjak
kelj
krastavci kiseli
luk
mrkva
poriluk
repa
špinat
zelena salata
grejp
limun
crno vino
kava

KRVNA GRUPA A –

IZBJEGAVATI NEUTRALNO IZUZETNO DOBRO
crni čaj
ocat (sve vrste)
naranča
mandarine
masline zelene
krastavci kiseli
krumpir
kupus kiseli i sirovi
kukuruz
pšenica
pšenica integralna
slanutak
suncokretove sjemenke
crveni grah
kravlje mlijeko
maslac
parmezan
sladoled
vrhnje
gotovo svi sirevi
pivo
čokolada
banane
jabuke
jagode
mrkva
paprika
patlidžan
radič
rajčica
tikvice
zelena salata
celer
češnjak
endivija
grašak
hren
kelj pupčar
koraba
krastavci (sirovi)
žitarice
riža (sve vrste)
crni grah
jogurt
kefir
kokošja jaja
mozzarella
ricotta sir
crno vino
kava
laneno ulje
maslinovo ulje
šljive
bobičasto voće
grejp
limun
poriluk
repa
špinat
bamija
blitva
brokula
buča
cikorija
đumbir
kelj
luk
orasi
kikiriki
lanene sjemenke
leća
mahune zelene
gotovo sva riba
kikiriki